Kulhánek
Hájek
Cabáková
Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 26
Realitní zpravodaj

Podpojištění nemovitosti se nevyplácí

Podpojištění nemovitosti se nevyplácí
21.10.2024 - Dražší nemovitost znamená automaticky vyšší pojištění. Ale nejen to. Do pojištění se počítá i vybavení domácnosti, zhodnocení domu rekonstrukcí či třeba i zateplením a novými okny...

Směny zemědělských pozemků se mohou uskutečnit nejen mezi vlastníky i mezi vlastníkem a státem

Směny zemědělských pozemků se mohou uskutečnit nejen mezi vlastníky i mezi vlastníkem a státem
18.10.2024 - Nejčastějšími důvody směny pozemků bývá optimalizace využití pozemku. Pokud jsou pozemky roztříštěné po větším území a majitel na nich chce hospodařit nebo je propachtovat, je výhodnější..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Znojmo Reality » Poradna » Nevybírejte pouze podle kupní ceny

Nevybírejte pouze podle kupní ceny

Číslo není všechno.... Dnes detailně rozebereme a porovnáme ceny prodávaných bytů. Číslo, potažmo cenovka u konkrétní nemovitosti opravdu není to nejdůležitější a opravdu neukazuje, kolik bude toto bydlení nového majitele měsíčně ve skutečnosti stát

Na úvod použiji moje oblíbené přirovnání. Dva „identické“ byty, ve stejné lokalitě, v domech vedle sebe. Byt A za kupní cenu 1.300.000,- Kč , s náklady na bydlení 5.000,- Kč měsíčně a druhý byt B za kupní cenu 1.500.000,- Kč s náklady 3.000,- Kč měsíčně. Která koupě je výhodnější? Koupě bytu A je sice při koupi o 200.000,- Kč levnější, ale díky nákladům, v přepočtu přes měsíční splátku hypotéky je ve skutečnosti o 300.000,- Kč dražší .
Ceny dnes inzerovaných bytů by měly být mezi sebou výrazně odlišné. Nejde paušálně říct, jakou má hodnotu byt o velikosti 50 m2, přestože všichni porovnáváme ceny na metr čtvereční. O ceně rozhoduje mnoho dalších aspektů a všechny musíme do ceny zohlednit. Byty, které se objevují v nabídce, troufnu si říct, zohlední maximálně polovinu faktorů a to ještě nepřesně.
Při stanovování ceny, a je jedno jestli kupuji nebo prodávám, je potřeba položit si tu nejdůležitější otázku „kolik bych byl ochoten za tento byt zaplatit já“. Pak následují další otázky: je uvedená cena včetně provize, budu muset připočíst daň z nabytí, jaké stáří má nemovitost, kolik mě bude stát rekonstrukce bytu ke stavu blížícímu se novostavbě, kolik mě budou stát náklady na topení, kolik se spoří do fondu oprav, bude se dům revitalizovat, v jaké lokalitě se nemovitost nachází, je v okolí něco, co by mohlo dané bydlení nějak degradovat, má nemovitost nějaké právní vady, může mě něčím překvapit třeba vyšší moc ……
Když si všechny uvedené otázky zodpovíte, zohledníte i otázky zde neuvedené a srovnáte dva padesátimetrové byty ve stáří novostavba a dvacet let stáří, s cenovkou 2.000.000,- Kč a 1.450.000,- Kč, tak musíte nesporně dojít ke stejnému závěru jako já. Ano, starší byt je výrazně dražší ….